تبلیغات
اعتیاد در جوانان - تاثیرات مواد مخدر بر جوانان
نوجوانان یکی از آسیب پذیرترین قشرهای جامعه در مواجهه با مواد مخدر هستند, مواد مخدر تاثیرات بسیار مخربی روی مغز انها میگذارد.


کسانی که دائما در معرض فشارهای عصبی و محیطی قرار دارند، بیشتر از دیگران در معرض خطر گرایش به اعتیاد هستند موقعیت هایی همانند کنکور، از دست دادن نزدیکان، شکست های عاطفی، مالی، شغلی، تحصیلی، انتخاب همسر و ممکن است در زندگی هر جوانی پیش آید.


مواد مخدر با نوجوانان چه میکند؟

                                                                                                                                                                                           

نوجوانی دوره حساس و مهمی در سیر تکامل فیزیکی و احساسی کودک است و گزارش ها نشان می دهد که مغز نوجوانان در حال رشد به تأثیر مضر مواد مخدر، بسیار حساس است. برخی از اثرات مواد مخدر موقتی است،  اما آسیب های دیگرممکن است تاثیر طولانی مدتی بر رفتار، احساس و عملکرد نوجوان وجوان داشته باشد.


 چگونگی تاثیر مواد مخدر بر نوجوانان:

اگر چه بدن نوجوان بسیارانعطاف پذیر است، اما از خطرات و عوارض مصرف مواد مخدر در امان نیست. یکی از بزرگ  ترین خطرات، خطر وابستگی به مواد شیمیایی است. زمانی که فرد مواد مخدر مصرف می کند،  مغز و بدن به این مواد اعتیاد پیدا می کند و در صورت کنار گذاشتن آن دچارعوارض جانبی شدید می شود. این حالت که علایم ترک نام دارد، دارای خطرات متعددی است که عبارت است از:

* تشنج * تب * فشارخون بالا * تهوع و استفراغ * لرزش * تعریق *اسپاسم های عضلانی

 

نوجوانانی که مواد مخدر مصرف می کنند، در معرض خطراتی ازجمله تصادف، بیماری های مسری، خودکشی و مرگ زودرس هستند. در میان نوجوانان وجوانان مواد مخدر علت اصلی بروز حوادث منجر به فوت است.

 


طبقه بندی: عوارض و پیامدهای اعتیاد جوانان،

تاریخ : شنبه 7 بهمن 1396 | 09:17 ق.ظ | نویسنده : پریناز عجم | نظرات