تبلیغات
اعتیاد در جوانان - علل گرایش جوانان به مواد مخدر

علل گرایش نوجوانان به مواد مخدر:


تایج اغلب پژوهش‌ها در سطح کشورهای مختلف حاکی از آن است که میزان مصرف مواد در جوامع مختلف به ویژه در میان نوجوانان و جوانان در حال افزایش است. سوءمصرف مواد در میان جوانان مشکلاتی نظیر خطر آسیب و مرگ از طریق خشونت بین فردی، تصادفات جاده‌ای، رفتارهای پرخطر جنسی، ابتلا به بیماری‌هایی چون ایدز و مشکلات تحصیلی را افزایش می‌دهد.

مسأله مصرف و سوءمصرف مواد در میان نوجوانان و جوانان به دلیل حساسیت این دوره از زندگی و نقش آن در زندگی آینده افراد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این مسأله وقتی مهم‌تر می‌شود که شیوع مصرف مواد در میان جوانان دانشجو مطرح می‌شود. بنابراین توجه به این موضوع در بین دانشجویان از موضوعات اساسی نظام‌های آموزشی بوده و می‌تواند گام مؤثری در شناسایی عوامل مرتبط با سوءمصرف مواد و ارائه راهکارهای مؤثر در جهت پیشگیری و درمان اختلالات سوءمصرف مواد و اعتیاد باشد.1-عدم آگاهی از مضرات بعدی این مواد : 80% معتادین با یکبار مصرف کردن مواد معتاد می شوند و نوجوان اگر بداند که حتی یکبار مصرف کردن مواد هم زیان آور است ممکن است برای همیشه فرد را به دام اعتیاد گرفتار کند.
2-سنین نوجوانی و جوانی : دوره حساسی است که دلایل زیادی برای گرفتاری نوجوان می باشد از جمله:

الف) استقلال طلبی          ب  ) کمبود اعتماد به نفس         پ ) بحران هویت          ت) پرخاشگری          ث ) حس کنجکاوی و ثبوع طلبی و هیجان های دوره جوانی         ج)نیاز به تحرک 

3-حساسیت  به خرج دادن والدین : هر چیزی بی جا و به موقع و غیر مستقیم باید تذکر داده شود و والدین نباید حساسیت بی جا برای کنترل نوجوان داشته باشند.


 4-شادی و نشاط آور بودن مواد مخدر
5-عدم الگوی مناسب
6-فقر و بیکاری
7-شکست در زندگی
8-داشتن تمکن مالی
9-عدم محبت و بی توجهی
10-دوستان ناباب و دشمنان مفرض
11-آزادی بیش از حد
12-سرزنش کردن و عدم امنیت روانی


طبقه بندی: عوامل موثر بر اعتیاد جوانان،

تاریخ : جمعه 6 بهمن 1396 | 05:33 ب.ظ | نویسنده : پریناز عجم | نظرات