تبلیغات
اعتیاد در جوانان - انواع مواد مخدر و اثرات مخرب جسمی و روانی آنها
اعتیاد را می توان یك مسمومیت مزمن دانست كه برای شخص و هم برای خانواده و جامعه اش مضر است.1-   تریاك : كه بیشتر در بین افراد مسن درگذشته معرف آن رواج داشته اما امروزه در بین جوانان و نوجوانان توزیع و مصرف می گردد، ماده ای خواب آور بوده و شخص معتاد از مصرف آن احساس لذت ونشاطی «نئشگی» می نماید. معرف آن به تدریج باعث افزایش طلب می گردد و فرد لحظه ای به خود می آید كه قادر به ترك آن نیست .

2-   مرفین:  كه از تریاك گرفته می شود و بدو صورت مایع و پودر مصرف می گردد، مصرف این مواد در بین جوانان زیاد است و ماده ای خواب آور و اثرات تریاك را دارد.

3-  هروئین: این مواد از تركیبات شیمیایی ساخته شده و اثرش سه برابر مرفین بوده و خواب آور است ، شخص معتاد همیشه در حال چرت زدن می باشد و چشمهای خواب آلود دارد.   

4- كوكائین : موادی تحرك زا ، توهم آور و اغفال كننده است ، كسانی كه به این دارو معتاد می شوند معمولاً سادیسم جنسی پیدا می كنند و بهمین دلیل افراد بسیار خطرناكی هستند معتاد پس از مصرف این دارو احساس شعف  زاید الوصفی پیدا می كند و شاد می شود و لذت جنسی او تشدید پیدا می كند ، اثرات جسمی آن كم است در حالیكه از نظر روانی اثراتش از هروئین بیشتر است.

5-ال.اس.دی  : مصرف این مواد اعتیاد جسمانی ندارد ولی دارای اثرات  مغزی و روانی زیانبخشی است، این مواد  توهم زا  بوده و اعتیاد روانی را بهمراه دارد.

6-آمفتامین ها : موادی محرك زا و اعتیاد آور است . این مواد سیستم مركز عصبی را تحریك می كند ، این مواد در میان دانشجویان مصرف بیشتری دارد زیرا باعث كم خوابی  بوده و شخص را در حالت محركی قرار می دهد. مصرف این مواد باعث می شود بدن در برابر آن مقاوم شود لذا شخص معتاد ناگزیر  می گردد  بیشتر مصرف كند.

7-ماری جوانا و حشیش: مصرف این مواد ، اعتیاد جسمانی نداشته ولی اعتیاد روانی  می آورند و بهمین جهت زیان آور هستند، مصرف این مواد اثرات مغزی ناگواری را به همراه داشته و اغلب به صورت سیگار مصرف می شونداثرات مخرب آن : خواب آرامش بخش ، تشدید احساس ، خنده های بی مورد و طولانی ، لذت بخش بودن زمان و مكان ، لكن وقتی تأثیر دارو تمام می شود  شخص معتاد حالت و احساس بدی پیدا می كند و امكان ارتكاب جرم زیاد می شود و از سوی دیگر عاملی برای مصرف مواد مخدر قوی تر  همانند هروئین می باشد.

8- متادون : داروی مخدری است كه توهم زا و اغفال كننده بوده ، واثرات زیانبخشی بر روی مغز دارد ، معتاد پس از مصرف احساس لذت بخشی می نماید ؛ لذا در صدد مصرف بیشتر آن بر می آید.


  


-9شیشه

 این ماده به چهار صورت کشیدنی، استفاده از طریق بینی، خوردنی یا تزریق ممکن است مورد سوءمصرف قرار گیرد. برای کشیدن آن از پایپی شیشه‌ای که مخصوص این کار است، حباب لامپ، حباب چراغ خودرو و... استفاده می‌کنند.

 استفاده از این مواد توهم را در فرد بالا می‌برد به صورتی که ممکن است مصرف کننده اقوام خود را به شکل شیاطین یا جانورانموزی ببیند و سعی کند آنها را از بین ببرد. البته توهم شیشه از همان ابتدا مشخص نمی‌شود و بتدریج بیشتر می‌شود. موادی مانند شیشه اثرات روحی و روانی دارند و با این‌که فرد ابتدا برای کاهش تنش و اضطراب از آنها استفاده می‌کند، اما موجب تخریب بخش‌هایی از مغز می‌شود. اوایل فقط سرخوشی یا حال خوب به فرد می‌دهد، اما بعد از مدتی بسته به مقدار مصرف این مواد توهم‌ها هم سراغ فرد می‌آید و رفته رفته زندگی واقعی را از فرد می‌گیرد. مصرف‌کننده زندگی می‌کند، اما نه در دنیای واقعی. خوابو خیال را آنقدر طبیعی می‌بیند که باور نمی‌کند توهم است.

توهمات شنوایی که در بیماری‌های اسکیزوفرنی دیده می‌شود و توهمات بینایی که ریشه در بیماری‌های مغز و اعصاب دارد با مصرف شیشه تشدید می‌شود. البته توهمات شیشه به این دو ختم نمی‌شود و فرد ممکن است حتی توهمات بویایی و لامسه هم داشته باشد. به طور مثال ناگهان حس شدید سوزش روی پوست بدن پیدا کند و موارد دیگر.

به طور کلی می‌توان گفت شیشه نواحی عصبی مختلف مغز را سرکوب می‌کند و ساختار مغز را تخریب می‌کند که ترمیم آن ممکن نیست. از طرفی این مواد با از بین بردن سرکوبگرهای مغز که به صورت ساختاری، ژنتیکی یا از طریق یادگیری و آموزش در مغز تربیت شده‌اند، موجب ایجاد توهم و هذیان می‌شود. سوء مصرف طولانی‌مدت شیشه به ایجاد بدبینی شدید، خشونت، کاهش شدید حافظه، توهم‌های شنوایی و بینایی، سایکوز (جنون آنی) و بسیاری اختلالات عصبی دیگر و در نهایت مرگ می‌شود. معتادان به شیشه توهم‌های دیگری هم دارند، برخی ممکن است رنگ‌ها را بشنوند! و صداها را ببینند؟!

 طبقه بندی: تعریف اعتیاد، عوارض و پیامدهای اعتیاد جوانان،

تاریخ : شنبه 7 بهمن 1396 | 06:08 ب.ظ | نویسنده : پریناز عجم | نظرات