تبلیغات
اعتیاد در جوانان - معرفی کتاب هایی برای مبارزه اعتیاد

نام کتاب :سوء مصرف مواد مخدر در نوجوانان

نویسنده: فرهاد طارمیان

ناشر: تربیت                                                                                 

سال انتشار: 1378                                                                                    

معرفی مختصر کتاب:

در نوشتار حاضر، مهم‌ترین نظریه‌های مربوط به علل مصرف مواد مخدر در نوجوانان، هم چنین روند جاری پیش گیری از اعتیاد در مدارس بررسی می‌شود و در نهایت، با تکیه بر یافته‌های علمی، طرحی فرضی به منظور پیش گیری از سوء‌مصرف مواد مخدر در میان دانش‌آموزان عرضه می‌گردد.                          

                        

نام کتاب: علم اعصاب در مورد مصرف و وابستگی به مواد روان گردان

مترجمان: مرجان نصیری اصل، فرزانه زمان سلطانی

ناشر: سایه گستر

سال انتشار: 1387

معرفی مختصر کتاب:

مواد روانگردان که بیشتر تحت عنوان داروهای روانگردان نامیده می شوند، موادی هستند که مصرف آنها می تواند فرآیندهای مربوط به هوشیاری، خلق یا تفکر را تغییر دهد. این مواد براساس متعلق بودن به دسته خاص از گیرنده هایی که در مغز تاثیر می گذارند، با یکدیگر متفاوت هستند، ولی از سوی دیگر در میان آنان اشتراکاتی منطقی وجود دارد. برای مثال: مسیرهای عصبی که داروهای روانگردان برآنها تاثیر می گذارند.

همچنین این مواد تحت تاثیر رفتارهایی نظیر خوردن غذا، رابطه جنسی و ... قرار می گیرند. به این مفهوم که استفاده از مواد روانگردان حداقل در آغاز مصرف، بخشی از فشارهای انسانی را فراهم می سازد که به طور قدرتمندی سبب احساس سرخوشی یا دفع درد می گردد. پاره ای از موضوعات کتاب حاضر بدین قرار است: مکانیسم های مغزی، فرآیندهای زیست رفتاری در وابستگی، سایکوفارماکولوژی وابستگی در دسته های مختلف دارویی، مسائل اخلاقی مربوط به تحقیق در علم اعصاب و بیماری های همزمان با یکدیگر.


نام کتاب: استراتژی های تحقیق محور پیش گیری از سوء مصرف مواد مخدر

نویسندگان: علیرضا محسنی تبریزی، نعمت الله بابایی، علیرضا جزایری

ناشر: دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

سال انتشار: 1392

معرفی مختصر کتاب:

کتاب حاضر تلخیصی از یک گزارش تحقیق چند جلدی است که طی آن یافته های مربوط به تحلیل تحقیقات انجام شده درباره پیشگیری از سوء مصرف مواد واکاری شده است. این اثر می کوشد در پرتو نتایج حاصل شده از تحقیقات داخلی و خارجی مربوط به پیش گیری از سوء مصرف مواد، پیشنهادها و توصیه های راهبردی را ارائه کند.

بررسی سابقه تحقیقات، برنامه ها و فعالیت های پیش گیری از سوء مصرف مواد در ایران و جهان؛ پیش گیری، رویکردی در مقابله با سوء مصرف مواد؛ انواع مدل ها، راهبردها و برنامه های پیش گیری از سوء مصرف مواد و... محورهای اصلی مورد بحث در این کتاب است.                    

نام کتاب : مواد نیروزا

نویسندگان: علی کاشی، مهدی کارگر فرد، زهرا سرلک

ناشر: سالمی

سال انتشار: 1388

معرفی مختصر کتاب:

امروزه مصرف مواد نیروزا به عنوان یک معضل اجتماعی جدی در بسیاری از کشورهای جهان خودنمایی و مشکلات گوناگونی را برای جوانان و نوجوانان ایجاد کرده است.

با توجه به تغییراتی که هر روزه در انواع مختلف این مواد و خصوصیات مصرف‌کنندگان آن ها رخ می‌دهد، کنترل آن برای مدیران و سیاست گذاران امری مشکل است. به عقیده نگارندگان، مشکلی که در سال‌های اخیر در این خصوص ایجاد شده، مصرف مواد نیروزا توسط افراد غیر ورزشکار و ناآگاه از تاثیرات و عوارض آن ها است.

در کتاب حاضر، ضمن ارائه تاریخچه‌ای از مصرف داروها و مکمل‌ها در ورزش، شیوع دوپینگ و مصرف مواد نیروزا در ایران و جهان بررسی شده و در ادامه، به معرفی اقسام این مواد از جمله محرک‌ها، بتابلوکرها، کربوهیدرات‌ها، آنتی اکسیدان‌ها و محلول‌های بافری پرداخته شده است.طبقه بندی: معرفی کتاب های مرتبط،

تاریخ : چهارشنبه 4 بهمن 1396 | 09:37 ب.ظ | نویسنده : پریناز عجم | نظرات